A Vese Világnap magyar nyelvű logója és kampányanyagai .pptx file-ban letölthetőek ide kattintva
Budapest A krónikus vesebetegség (CKD) Magyarországon mintegy másfél millió embert érint. Gyakori előfordulása és egyszerű, olcsó vizsgálata ellenére világszerte aluldiagnosztizált, és gyakran évekig rejtve marad. Itthon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel. Tízből kilenc vesebeteg nem tud arról, hogy érintett lenne – mondták el a szakorvosok a vese világnapján rendezett budapesti konferencián. Arra is rámutattak, hogy fontos a tünetmentes betegség szűrése, kiváltképp a kórral gyakran együtt járó szív-érrendszeri, magasvérnyomás-, illetve cukorbetegség miatt kezelteknél.
Ladányi Erzsébet, a Magyar Nephrologiai Társaság (MANET) elnöke szerint a becslések alapján Magyarországon legalább minden tizedik lakosnak valamiféle vesebetegsége van. Egy négy évvel korábbi felmérés szerint több mint 1,5 millió itthoni érintett lehet, ugyanakkor a szakorvos hangsúlyozta, ők azok, akik a magasvérnyomás-, illetve cukorbetegség miatt kerültek a látókörünkbe. Tízből kilenc beteg nem tud arról, hogy érintett lenne. Aluldiagnosztizált a vesebetegség, miközben ha nem kapnak az érintettek időben megfelelő kezelést, előrehaladott stádiumban vesepótló kezelésre kerülhet sor. Úgymond, az utcáról kerül be az idült vesebetegek 70 százaléka dialízisre majd transzplantációra, mivel többségük nem tudott betegségéről - mondta a Nemzeti Dialízis Központ főorvosa.
Nemzetgazdasági teher is egyben
A MANET elnöke megjegyezte, hogy már a 2027-re vonatkozó prognózis szerint 40 százalékos mortalitás-emelkedést is előidézhetnek az olyan, gyakran ezzel együtt járó társbetegségek, mint a szív-érrendszeri, magasvérnyomás- vagy cukorbetegség. „Népbetegségről van szó, komoly nemzetgazdasági következménnyel jár, ha későn kerül az orvoshoz a beteg, mivel mind a dialízis, mind a transzplantáció költséges kezelés. A diabétesz, hipertónia együttes megjelenése egyértelműen növeli a súlyos vesebetegség kialakulásának esélyét” – hangsúlyozta.
Több néma kór együtt jár
Wittmann István, a Magyar Diabetes Társaság elnöke és egyben a Magyar Nephrologiai Társaság alelnöke arról beszélt, hogy a fiatal cukorbetegeknek jóval nagyobb az esélye a vesebetegség megjelenésére, mint az idősebbeknek. Éppen ezért aggasztónak nevezte a gyerekek körében az elhízottak és a túlsúlyosak arányának növekedését, ami a 2-es típusú diabétesz korábbi megjelenésével járhat. Egy 2016–2020 között végzett hazai kutatás szerint a diabéteszesek 40 százalékánál vesebaj is megjelenik, miközben csak 6,5 százalékuknak volt erről diagnózisa. A dohányzás, az alkoholfogyasztás mellőzése, az obezitás (kóros elhízás) kezelése a vércukor rendezése mind csökkenti a kialakulásának kockázatát. „A diabéteszesek kezelésénél fontos a holisztikus megközelítés, azaz a metabolikus, a renális és kardiológiai szövődmények együttes kezelése” – hívta fel a figyelmet a professzor.
Járai Zoltán a Magyar Hypertonia Társaság elnöke, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára arról beszélt, hogy a magasvérnyomás-betegséggel számos szerv károsodhat, egyik szövődménye a veseproblémák megjelenése, ami egyaránt kórelőzménye is lehet a hipertóniának , aminek előfordulása hazánkban kiemelten gyakori, a lakosság 40 százalékát érinti, bár sokan nem is tudnak róla. „Az ilyen beteg gondozása során a vesefunkciót is figyelni kell, a vérnyomásmérést célszerű laborvizsgálttal kiegészíteni” – fogalmazott a szakorvos.
Nyolczas Noémi az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház Kardiológiai Osztályának főorvosa elmondta, hogy a vesebetegek jelentős része krónikus szívelégtelenségben hal meg, ami szintén rávilágít arra hogy a két betegség sokszor együttesen jelenik meg. Kutatási adataik szerint 16-17 évvel rövidebb lehet azoknak a kardiovaszkuláris betegeknek az életkilátása, akik krónikus vesebetegségben is szenvednek. Utóbbiak közül minden második mindkét betegségben érintett, ezért is vannak olyan gyógyszerek, melyek az együttes kezelésre alkalmasak. „A rizikófaktorok azonosak: dohányzás , magas vérnyomás, elhízás – ezek mindkét kórkép kialakulásához egyaránt vezethetnek” – tette hozzá. A diabetológusok, kardiológusok, nefrológusok és háziorvosok együttműködését azért is fontosnak nevezte, mivel gyakori társbetegségekről van szó, az egyik kezelésekor a többi kór szűrésére is gondolni kell.
A Pécsi Tudományegyetem 2023-as kutatása szerint:
A krónikus vesebetegek
70,2 százaléka magas vérnyomásban,
41,5 százaléka cukorbetegségben,
20,5 százaléka szívelégtelenségben szenvedett,
9 százalékuknál szívinfarktus,
10 százalékuknál sztrók lépett fel.
Kulcsszerepe van a háziorvosnak
A vérképben a vese működésének károsodására a becsült glomeruláris filtrációs ráta, vagyis a bGFR utal, aminek értéke, ha három hónapon túl 60 milliliter/perc alatti, akkor krónikus vesebetegségről van szó.
„Ha erre kezelést kap a beteg, 100-ból csupán kettőnél alakul át veseelégtelenséggé, még kevesebbeknek lesz szüksége dialízisre vagy transzplantációra” – jegyezte meg ki Torzsa Péter. A Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára arra is kitért, nemcsak az a fontos, hogy a háziorvosok szűrésre küldjék az emberek, de a betegnek sem szabadna kihagyni azokat a vizsgálatokat, amire beutalót kapott. Az idősödő társadalommal együtt nő azoknak az aránya, akiknek krónikus betegségei, köztük veseproblémáik vannak.Sok esetben a nem megfelelő folyadékbevitel az oka a beszűkült veseműködésnek – mondta a tanszékvezető, aki azt is hozzátette, hogy mivel a nefrológusok száma sem magas, ezért a családorvosoknak fokozottan figyelni kell ezekre a szövődményekre. „Gondozásban részesült cukorbetegeknél ezért a háziorvosoknak ajánlott mikroalbumin-vizsgálatot is kérni” – részletezte. Éppen ezért szeretnék, ha a diabetológiai licencet használhatnák a szakorvosok az alapellátásban. Az indikátorrendszer bővülését szintén fontosnak nevezte, követendő példaként hozta fel Spanyolországot, ahol sokkal több kompetenciával bírnak a háziorvosok.
A jelenlegi hazai viszonyok között megoldásként a praxisközösséget említette, a háziorvosok fele már így dolgozik, aminek számos előnye mellett kiemelte, hogy 5-10 szakember összeállásával hetente prevenciós foglalkozásokat is tudnak tartani a lakosság számára. Szemléltetésként bemutatta újlipótvárosi tapasztalatait, ahol a praxisközösségben online egyórás dietetikai tanácsadást is tartottak, pszichológus segítette az életmódváltást, zumba- és társastáncórákkal ösztönözték mozgásra a hozzájuk tartozó betegeket. Álláspontja szerint a legfontosabb az lenne az alapellátásban, ha motiválnák a pácienseket az egészséges életmódra való áttérésre. Minezeken felül arra is kitért, hogy a vesefunkciók megőrzése szempontjából érdemes még a só- és fehérjebevitelt csökkenteni.
Örökölhető a hajlam
Ladányi Erzsébet a vizenyőképződést, gyengeséget, habos, sötét vizeletet olyan tünetekként említette, amelyek utalhatnak vesebajra, idejekorán azonban laboreredményekből ki lehet mutatni. „Ha nem sikerül felismerni, az előrehaladott vesebetegek felének átlagos túlélése 34 hónap. Miután a végstádiumban diagnózisra kerül sor, 3 hónap alatt veszítjük el őket, miközben megelőzhető, egyszerű vér- és vizeletvizsgálattal kimutatható, kezelhető betegségről van szó. Korszerű terápiákkal elkerülhető vagy lassítható a szövődmények megjelenése ” – húzta alá a Magyar Nefrológiai Társaság elnöke. Kiderült, hogy egyes gyógyszerek, például a fájdalomcsillapítók szedése szintén vesekárosodáshoz vezethet, de a magas koleszterin- és vérzsírszint is fokozza a rizikót.
Egészséges, aktív életmód mellett a só- és fehérjefogyasztás visszaszorításával és a készételek mellőzésével csökkenteni lehet a betegség kockázatát. „Örökletes is lehet a veseproblémák kialakulására való hajlam, akkor is, ha a szív- és érrendszeri betegség, magas vérnyomás vagy diabétesz volt a családban” – ismertette. Torzsa Péter lapunknak arról beszélt, ezért is van kiemelt szerepe a háziorvosoknak, amellett, hogy az ellátórendszerbe itt lép be a beteg. A családi kórelőzmény ismeretében a háziorvos a rizikócsoportba tartozókat idejében vizsgálatokra tudja küldeni, akik a részvétellel és a kezelési terv betartásával sokat tehetnek azért, hogy ne rontsák tovább az amúgy is kedvezőtlen statisztikát.
(Borítókép: PonyWang / Getty Images) Forrás: https://index.hu/belfold/2025/03/14/vese-vilagnap-nepbetegseg-diabetesz-magas-vernyomas/?token=b01c731fbfd7b526dc8ec286b3d0b886
***
Magyarországon közel másfél millió ember érintett az idült vesebetegségben, de a többség nem is tud róla. A „néma betegség” kezdetben alig okoz tüneteket, ezért sokan csak súlyos szövődményekkel kerülnek orvoshoz. Hogyan lehet időben felismerni a problémát, és miért kulcsfontosságúak a szűrővizsgálatok? A Vese Világnapja erre hívja fel a figyelmet.
Interjú Dr. Ladányi Erzsébettel, a Magyar Nephrologiai Társaság elnökével az RTL Klub reggeli műsorában:
Ha időben felismerik az idült vesebetegséget, elkerülhetőek a súlyos szövődmények!
Az ATV Start Plusz műsorának vendégei Gémes Renáta, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány projektvezetője és Prof. Dr. Reusz György egyetemi tanár, Magyar Nephrologiai Társaság vezetőségi tagja, korábbi elnöke:
VIDEO
Interjú Prof. Dr. Reusz Györggyel a HÍR TV 2025.03.12-i adásában a Vese Világnapja alkalmából:
Vese Világnapja 2025 - sajtómegjelenések Vese Világnap beharangozója (Petőfi Rádió, 2025.03.13.) II. Óbudai Vese Nap Helyszín: Óbudai Társaskör, 1036. Budapest, Kiskorona u 7.
Időpont: 2025. március 22. szombat 9.30-14.00.
Program: 9.30-10.00 Vesebetegségről vesebetegeknek - dr. Dolgos Szilveszter
10.00-10.30 Vesepótló kezelések - fókuszban a hasi dialízis - dr. Várady Tímea
10.30-11.00 Autoimmun vesebetegséggel az élet - dr. Ledó Nóra
11.00-11.30 Kávészünet
11.30-12.00 “Új élet - új vesével” - dr. Wagner László
12.00-13.00 Életminőség megőrzésének lehetőségei krónikus betegség esetén - dr. Garai Dóra
13.00-14.00 Ha egy diabéteszes beteg veseelégtelen lesz - speciális szempontok cukorbetegségben - dr. Mácsai Emília, Kiss Isabel, Zsibrita Kinga, Csitári Nikolett , Kajdi Júlia
Az aulában hasznos információk és szűrővizsgálatok az alábbi témákat érintve: Művészetterápia,vércukormérés, vérnyomásmérés, testösszetétel analízis, vesebetegek dietoterápiája ,
szervátültetés, laborvizsgálatok
Regisztráció: info@nephrohome.hu
A meghívó megtekinthető ide kattintva Budapest, Péterfy Kórház
Kiemelt figyelem veséinknek - A vese világnapja 2025
Forrás: https://peterfykh.hu/hirek/kiemelt-figyelem-veseinknek-106847
A Nemzetközi Nephrologiai Társaság (ISN) és a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetsége (IFKF) magyar kezdeményezésre 2006-ban minden év márciusának második csütörtökét a Vese Világnapjának nyilvánította. A világnap megalapítására tett javaslat dr. Rosivall László professzor, az IFKF vezetőségi tagjának nevéhez fűződik. A nemzetközi összefogás célja a megelőzés és a szűrés fontosságának hangsúlyozása, annak érdekében, hogy már a veseelégtelenség első jeleire az érintettek szakszerű ellátásban részesülhessenek.
A világnap kapcsán beszélgettünk dr. Haris Ágnes osztályvezető főorvossal és Kreisz Andrea dietetikussal.
Miért fontos a vesék egé sz sége, a vesék milyen szerepet töltenek be szervezetünkben?
H. Á.: A vesék a salakanyagok eltávolítását végzik a szervezetből, ha ez nem történik meg, akkor számos szervrendszer megbetegedhet. A vesekárosodás következményeként művesekezelést kell alkalmazni, de a helyzet ettől bonyolultabb, mert a salakanyagok felszaporodása több más szerv károsodását is előidézi. Elsősorban a szív-érrendszer megbetegedését, ez iránt a vesebetegek sokkal magasabb rizikóval rendelkeznek.
Mennyire gyakorinak mondható Magyarországon a vesebetegség?
H. Á.: Sajnos nagyon gyakori, ma itthon közel másfél millió vesebeteg él. A számot a szakemberek az alapján becsülték meg, hogy hány magasvérnyomás-beteg, cukorbeteg és hány szívelégtelenséggel élő beteg van hazánkban. Ez a szám közel áll ahhoz, amit a világ populációja alapján is becsülnek. Ma tehát a vesebetegség az emberek 10-15 százalékát érinti.
Melyek a leggyakoribb vesebetegségek és milyen tünetekre érdemes figyelni?
H.Á.: Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy leggyakrabban a cukorbetegekben fejlődik ki vesebetegség, ezt követi a magasvérnyomással élők vesebetegsége. Ettől sokkal ritkábbak azok a különleges vesebetegségek, amik immunbetegség vagy veleszületett betegségek talaján alakulnak ki.
Milyen életmódbeli tényezők növelhetik a vesebetegség kockázatát?
Nagyon fontos, hogy ha valaki cukorbeteggé válik, akkor azt megfelelően kell kezelni. Mindent el kell követni azért, hogy ne váljunk cukorbeteggé, ne együnk túl sok szénhidrátot és ne legyünk elhízottak. Ha valakinél magasvérnyomás betegség alakul ki, akkor azt is nagyon jól kell kezelni ahhoz, hogy a hipertónia minél kevésbé károsítsa a veséket.
Itt lép a képbe a megfelelő táplálkozás?
K. A.: Nagyon fontos, hogy az emberek tartani tudják ideális testsúlyukat. Ezt egészséges táplálkozás segítségével valósíthatjuk meg és természetesen fontos a megfelelő testmozgás. A megfelelő testsúly, a rendszeres mozgás, a dohányzás kerülése olyan alapbetegségeket tudnak megelőzni, aminek a talaján sokkal hamarabb és gyakrabban alakul ki veseprobléma. Fontos még a megfelelő folyadékfogyasztás, ami naponta 1,5-2 liternyi folyadékbevitelt jelent. A mennyiség attól függően változhat, hogy milyen életkorú az illető, milyen körülmények veszik körül, milyen a külső hőmérséklet és milyen egyéb betegsége van. Muszáj elmondanom, hogy indokolatlanul nem szabad fájdalomcsillapítókat szedni. Minden felesleges gyógyszerszedés károsítja a vesét. Ugyan ez igaz a táplálékkiegészítőkre is, amelyek nagyon divatosak manapság. Mivel ezek recept nélkül elérhetőek úgy tűnhet, mintha teljesen ártalmatlanok volnának, de túl hosszú ideig, nagy dózisban szedve már okozhatnak vesekárosodást, ha pedig már van kialakult vesebetegsége, akkor romolhat az állapota. Hozzá kell tennem, hogy a testépítők indokolatlan nagy fehérjekoncentrátum és kreatin készítmény bevitele sem tesz jót, ezek ugyanúgy károsítják a vesét.
Rendszeresen mondjuk, hogy érdemes egészségesen étkezni, de mit is jelent valójában az egészséges étrend?
K.A.: Az egészséges étrend attól is függ, hogy milyen fizikai aktivitású az illető és milyen életkorú, de általánosságban elmondható, hogy az egészséges táplálkozás része a rendszeres zöldség és gyümölcsfogyasztás, a megfelelő folyadékbevitel, gabonafélék esetén a nagyobb rosttartalmú termékek előnyben részesítése, a hús- és húskészítmények mértékletes fogyasztása, mivel nagy fehérjetartalmúak és hazánkban alapból elég sok fehérjét fogyasztanak az emberek, a fehérjék bomlástermékei pedig terhelik a vesét. Amiről még fontos szót ejtenünk az a só. Ránk magyarokra nagyon jellemző, hogy eléggé sósan eszünk. Nagyon szeretjük a sós nassolnivalókat, szeretjük jól elsózni az ételeket, és a só szintén terheli a vesét. Itt érdekes megemlíteni, hogy már lehet kapni nátriumcsökkentett sót. Ellenben, ha valakinek már van vesebetegsége, akkor nem javasoljuk a használatát, az esetleges káliummegszorítás miatt. A legjobb az lenne, ha megtanulnánk szeretni az ételek természetes ízeit.
Mennyire fontos a rendszeres vesefunkció vizsgálat?
H. Á.: Az idei vese világnapnak is az az egyik törekvése, hogy az emberek tudatában legyenek veséik egészségének. A vesefunkciót a vizeletvizsgálattal együtt időszakosan meg kell vizsgáltatni. A fiatalok, egészséges emberek esetén is legalább egy évben egyszer készüljön laborvizsgálat, de ha valakinek már cukorbetegsége vagy magasvérnyomás betegsége van, vagy például a családban előfordult vesebetegség, akkor ennél gyakrabban legyen vérvétel és vizeletvizsgálat.
Hogyan függ össze a magas vérnyomás és a cukorbetegség a vesebetegséggel?
H. Á.: Ezek azok a betegségek, amelyek a legnagyobb mértékben károsítják a vesét. A vesebetegek kétharmada, háromnegyede éppen a magas vérnyomása és cukorbetegsége miatt lesz vesebeteg. Nekik minden esetben külön figyelmet kell fordítaniuk a veséjük állapotára.
Bizonyos gyógyszerek, fájdalomcsillapítók, ahogyan arra már utaltunk, károsítják a vesét, de van olyan, amire érdemes figyelni, ha valaki rendszeresen nyúl ezekhez a szerekhez?
H. Á.: Igen, például a nem szteroid gyulladásgátlók, ezeket kifejezetten ellenjavalljuk vesebetegeknek. Ha mégis feltétlenül szedni kell, akkor csak nagyon rövid ideig, minimális dózisban javasolható.
Mikor van szükség dialízisre?
H.Á.: A vese nagy tartalékkapacitással rendelkezik. Ha a normál veseműködés mértékét 100%-nak vesszük, akkor azt mondhatjuk, hogy legtöbbször 7%, vagy ez alatti értéknél kell dialízist kezdeni. Vannak kivételek, amikor már korábban dializálni kell, de a legtöbb beteg esetében ezt az értéket vesszük figyelembe.
Milyen esélyei vannak ma Magyarországon egy veseátültetett embernek?
H. Á.: A veseátültetés nagyon jó életminőséget biztosít a betegnek ahhoz képest, amilyen a dialízis alatti életminőség volt, de sajnos a veseátültetés sem oldja meg az alapvető problémát. A betegeknek továbbra is együtt kell élniük azzal, hogy élethosszig tartó betegségük van, gyógyszert kell szedniük, ellenőrzésre járniuk. Ezért mindent el kell követni a vesekárosodás megelőzésére.
Milyen egyszerű tanácsot adnának, amit mindenkinek meg kellene fogadnia a veséje egészsége érdekében?
K. A.: Nem tudom eléggé hangsúlyozni az ideális testsúly megtartásának fontosságát, túlsúly, elhízás esetén pedig annak visszaállítását. Mindehhez jön a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a dohányzás elhagyása és az indokolatlanul szedett étrendkiegészítők elhagyása.
H. Á.: Ha egy nagyon globális célt szeretnénk kitűzni, akkor az az legyen, hogy vigyázzunk az egészségünkre, mert ez a legnagyobb értékünk. Ha valaki mégis megbetegszik, tanuljon meg együtt élni a betegségével, kövesse az utasításokat, mert ezáltal megelőzhetők a szövődmények, például a vesebetegség kialakulása.
***
Debrecen
Ezen alkalommal figyelemfelkeltő közös sétára hívjuk vesebetegeinket! Szeretettel várunk minden érdeklődőt, egészségét fontosnak tartó társunkat is!
Helyszín: Debrecen Ködszínház (volt Csónakázó tó)
Ideje: 2025.03.13 08:30 Az esemény plakátja megtekinthető ide kattintva
Két mérést a két vesénkért! (Plakát)
*** Miskolc Interjú Dr. Ladányi Erzsébettel a miskolci Csillagpont Rádió adásában, a Vese Világnapja alkalmából (kattintson ide!) >> *** Szeged Szeretettel meghívjuk betegeinket és minden kedves érdeklődőt a Vese Világnap alkalmából szervezett rendezvényünkre! Időpont és helyszín: 2025.03.13. 14:00-16:00 óra, Belgyógyászati Klinika, 6725 Szeged, Kálvária sgt. 57. H épület II. emelet, 206-os előadóteremKöszöntő: Prof. Ábrahám György Nephrologia-Hypertonia Centrum vezetőElőadások : Dr. Belovai Alexandra, szakorvos: Krónikus vesebetegség. Dr. Bogó Ákos, szakorvos: Hogyan védd a veséd? Dr. Nagy Tamás István, orvos: Immun vesebetegségek és kezelésük. Nagy Annamária, főnővér: Vesepótló kezelési lehetőségek. Zsilák Katalin, dietetikus: Diétás tanácsadás vesebetegeknek. Török Istvánné, szakasszisztens: Hogyan készüljünk a nefrológiai szakrendelésre? (Milyen információkra van szükség, mit hozzunk magunkkal? Hogyan mérjünk vérnyomást?) A rendezvény szervezője: Dr. Bajcsi Dóra A rendezvénnyel kapcsolatban további információk: sztenefro@gmail.com Szegedi Tudományegyetem, Belgyógyászati Klinika, Nephrologia-Hypertonia Centrum munkatársaiA meghívó megtekinthető ide kattintva
*** A MANET Nephrologiai Társadalmi Oktatási Bizottsága rajzpályázatot hirdet a Vese Világnapja alkalmából az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolában.
A pályázatok leadási határideje: 2025.március 7.
Eredményhirdetés: 2025. március 14.
A pályázati felhívás megtekinthető ide kattintva
Szeretettel meghívjuk betegeinket és minden kedves érdeklődőt a Vese Világnap alkalmából szervezett rendezvényünkre!
Időpont és helyszín: 2025.03.13. 14:00-16:00 óra, Belgyógyászati Klinika, 6725 Szeged, Kálvária sgt. 57. H épület II. emelet, 206-os előadóterem
A meghívó és a program megtekinthető ide kattintva